BMI, czyli z angielskiego Body Mass Index, to wskaźnik, który umożliwia policzenie, czy nasza masa ciała w stosunku do wzrostu jest w normie. Dzięki współczynnikowi BMI łatwo będziemy wiedzieć, czy nasza masa ciała znajduje się w normie, czy grozi nam niedowaga, nadwaga lub otyłość. Pamiętajmy jednak, że używanie tego wskaźnika jest ograniczone – za wyjątkiem proporcji, istotny jest także skład organizmu, a BMI nie mierzy zawartości komórek tłuszczowych w organizmie.
W jaki sposób obliczyć BMI? Jest to niezwykle proste. Wystarczy skorzystać z łatwego wzoru: dzielimy swoją masę ciała przez wysokość w metrach wzięty jeszcze do kwadratu. Następnie sprawdzany otrzymany wynik w Międzynarodowej Klasyfikacji BMI. Niżej jest ona pokazana:
– Jeśli otrzymamy wynik wynosi poniżej 16, 0 to jest to wygłodzenie.
– wynik między 16 a 17 oznacza wychudzenie.
– wynik pomiędzy 17 a 18, 5 to za mała masa ciała
– Prawidłowy wynik to między 18, 5 a 25.
– kiedy otrzymamy wynik w przedziale między 25 a 35 możemy mówić o nadwadze.
– wynik w przedziale 30 – 35 oznacza I stopień otyłości.
– rezultat 35 – 40 oznacza II stopień otyłości.
– wynik powyżej 40 powinien bardzo wzbudzić w nas lęk – oznacza skrajną otyłość.
Łatwość obliczeń jest bez wątpienia ogromną zaletą indeksu BMI. To praktyczne narzędzie dla każdego. Jednak BMI będące w normie nie zawsze oznacza, że wszystko w porządku. Jeśli jesteśmy mało aktywni, możemy mieć nadmiar komórek tłuszczowych w naszym ciele nie przekładający się na wysoką wagę.