W momencie gdy podejmiesz decyzję o tym aby zrewolucjonizować swój obecny sposób życia na bardziej zdrowy, z całą pewnością chciałabyś mieć wiedzę o tym w jaki sposób da się poznać obecny stan Twojego organizmu. Jeżeli na przykład nigdy nie należałaś do grona zbytnio szczupłych osób a wręcz przeciwnie, przytrafiło Ci się borykać ze zbędnymi kilogramami, warto abyś poznała swój wskaźnik masy ciała.
Czym jest BMI? Body Mass Index, czyli inaczej wskaźnik masy ciała to bardzo proste narzędzie, które w niewiarygodnie szybki sposób pozwoli Ci określić, w jakim punkcie znajdujesz się na kontinuum rozciągającym się pomiędzy skalami niedowaga – nadwaga 3 stopnia.
Jak obliczyć BMI? Masz możliwość obliczyć je na własną rękę albo za pomocą kalkulatorów BMI jakie są dostępne online. Wystarczy, że posiadasz dane na temat swojej wagi wyrażonej w kilogramach oraz wzrostu wyrażonego w metrach. Wszystko, co musisz zwykonać, to dzielenie wagi ciała (w kilogramach) przez wzrost ( wyrażony w metrach) podniesiony do kwadratu, a wynik, jaki otrzymasz to właśnie wskaźnik masy ciała który informuje o tym, czy masa Twojego ciała jest adekwatna do Twojego wzrostu. Jest to bardzo funkcjonalne narzędzie, które znacznie ułatwia odchudzanie.
Musisz jednak pamiętać o tym, iż rezultat określony przez algorytm internetowy nie zastąpi sprawdzonej informacji o stanie Twojego ciała, ponieważ pomiar BMI nie uwzględnia wielu pobocznych aspektów, które mogą na niego w różnorodny sposób wpływać. Klasyfikacja występuje tu wyłącznie na podstawie obliczenia stosunku wagi ciała do wzrostu, która to informacja, mimo iż jest przydatna, niezmiernie często bywa nie do końca niewystarczająca.