Odchudzanie to proces, który, żeby zakończył się sukcesem, musi składać się z dwóch niesamowicie istotnych aspektów, które będą regularnie przestrzegane przez osobę pragnącą zrzucić nadmiar kilogramów. To wymaga mocnej siły woli, ale należy przyznać, że każdej rzeczy da się nauczyć.
Jednym z nich są systematyczne ćwiczenia fizyczne, natomiast drugi stanowi odpowiednio dobrana i przekalkulowana dieta.
Ćwiczenia fizyczne, nawet te, które są najbardziej wymagające nie przyniosą wymaganego skutku, jeżeli nie będą szły ramię w ramię z odpowiednią dietą. Aktywność fizyczna przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej i budowania mięśni oraz modelowania sylwetki, jednakże nawet ćwiczenia, które są uważane za najbardziej skuteczne nie dadzą oczekiwanego efektu jeśli nie będą wspomagane dobrze dobraną dietą. Osoba próbująca usilnie zwalczyć nadmiar kilogramów, powinna przede wszystkim zatroszczyć się o dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych oraz przestrzegać tego, by nie wprowadzić za bardzo wysokiej ilości kalorii.
Dieta nie zawsze musi być symbolem na nudne i niesmaczne pokarmy. Istnieje mnóstwo koncepcji na pyszne dietetyczne przepisy kulinarne. Dobrze by było pilnować skład z małej ilości tłuszczów, zrównoważonej ilości węglowodanów i sporej ilości białka. Ten, ostatni składnik ważny jest głównie przy kształtowaniu mięśni, jak również pomaga spalić tkankę tłuszczową. Posiłki odchudzające powinny stanowić do tego bogate źródło witamin.
Odchudzanie nie musi być równoznaczne z rezygnacją z tego, co lubimy. Wystarczy przejrzeć dietetyczne poradniki i ciekawe przepisy kulinarne, by udowodnić sobie, że jeść zdrowo, może oznaczać również i w dobrym guście, a dieta nie musi być symbolem nudnych i ascetycznych posiłków.