9 Lut Brak komentarzy admin Dragon , , ,

Zdrowe odżywianie polega przede wszystkim na regularnym dostarczaniu do organizmu kompleksu potrzebnych mu składników odżywczych we właściwych proporcjach i ilościach. Wiele spośród nich można znaleźć w warzywach i owocach. Powinny one więc stanowić podstawę każdej dobrze zbilansowanej diety. Są źródłem witamin, fitozwiązków i błonnika pokarmowego. Najnowsze badania potwierdziły, że powinno się spożywać nawet 9 porcji owoców i warzyw w ciągu każdego dnia.
Każdy dzień dobrze jest rozpoczynać od pożywnego i pełnowartościowego śniadania. Dzięki temu rośnie wydajność organizmu człowieka, a ponadto zapobiega to nadmiernemu spożywaniu kalorii w pozostałych porach dnia. Kolejne posiłki należy jeść w odstępach 3-4 godzin, co wpływa na przyspieszenie procesu metabolizmu. Jedząc taki sposób dostarcza się organizmowi wymaganą porcję energii, jednak nie występują okresy w których pojawiłoby się odczucie głodu.
W codziennym jadłospisie muszą znaleźć się produkty należące do wszystkich grup produktów spożywczych. Takich grup jest sześć – produkty zbożowe, mleko i jego przetwory, warzywa i owoce, mięso, ryby, jaja, a także tłuszcze jadalne. Ostatnia grupa to cukier i wyroby cukiernicze. Unikać trzeba natomiast dań typu fast food i dań gotowych. W ich składzie znajdują się jedynie konserwanty i wzmacniacze smaku, a ponadto dużą ilość tłuszczu i soli.
Niezmiernie istotną kwestią jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda spełnia liczne funkcje, bierze udział w wielu procesach życiowych m. in. transportuje substancje odżywcze w organizmie. Każdy dorosły codziennie musi spożywać nawet dwa litry płynów. Niedostatek wody w organizmie człowieka w wyniku jej wydalania musi być bowiem stale uzupełniany. W przeciwnym razie można doprowadzić do odwodnienia organizmu.
Unikać trzeba natomiast wyrobów cukierniczych. Są one źródłem tzw. bezwartościowych kalorii. Dostarczają do organizmu energię, której nadmiar magazynowany jest jako tkanka tłuszczowa. Nie posiadają natomiast w zasadzie żadnych pożywnych składników odżywczych. Co więcej, ich nadmierne przyjmowanie prowadzi do chorobliwej otyłości, chorób zębów, a nawet cukrzycy.