Zdrowa dieta, czy jak kto woli zdrowe odżywianie to złoty środek do długiego życia w dobrym samopoczuciu. Aby przez długie lata czuć się sprawnie i wyglądać dobrze, to już w wieku młodzieńczym należy ukształtować w sobie niektóre przyzwyczajenia. Ma się rozumieć mowa tutaj o odżywianiu, ale również o wysiłku fizycznym i innych warunkach, które określają zdrowie.
Skoncentrujmy się jednakże na diecie. Jaka powinna być zdrowa dieta? Przypuszczalnie powinna być zgodna z ogólnie znanymi poradami, które zostały skomponowane i upowszechnione przez osoby parające się zdrowiem, ale i technologią żywienia, przeważnie dietetycy. Owi specjaliści w przeszłości stworzyli piramidę żywieniową, która to do dnia dzisiejszego jest główną wskazówką dzięki której w prawidłowy sposób możemy rozporządzać naszą dietą.
Piramida żywieniowa precyzuje jakie artykuły powinny gościć na naszych talerzach systematycznie, a jakie tylko od czasu do czasu.
Na samym dole piramidy znajdują się produkty zbożowe, nieco wyżej warzywa, owoce, później nabiał, na przed ostatnim miejscu piramidy znajdują się: mięso, ryby, warzywa strączkowe bogate w białko oraz jaja. Na najwyższym szczeblu piramidy żywieniowej znajdują się tłuszcze. Zgodnie z przedstawioną piramidą nasza dieta powinna w głównej mierze powoływać się na produkty zbożowe. Stanowczo powinniśmy wystrzegać się tłuszczy, przede wszystkim tych wielonienasyconych.
Zdrowa dieta, to dieta bogata w płyny oraz błonnik pokarmowy. Mieszanina tych dwóch rzeczy umożliwia oczyszczenie przewodu pokarmowego ze zalegającej żywności, przy tym doda rozpędu przemianie materii.
Zachowajmy w pamięci, że złotym środkiem do zwycięstwa jest umiarkowanie i rozsądek.