Nie potrzebujemy restrykcyjnych diet i olimpijskiego wysiłku, by zrzucić zbędne kilogramy. Konieczna jest motywacja i trwanie w swoich postanowieniach, a prędzej albo trochę później dostrzeżemy efekty swoich wysiłków.

Jak zrewidować, czy nasza masa jest właściwa?
W celu zweryfikowania wagi pomocny jest nam kalkulator bmi- wpisujemy w nim nasz wzrost i masę, a on oblicza czy mamy niedowagę, wagę prawidłową, nadwagę, czy I lub II stopień otyłości. Należy brać pod uwagę to, że o ile u ludzi prowadzących umiarkowaną aktywność fizyczną wynik z kalkulatora będzie miarodajny, to ci, którzy są aktywni i mają masę mięśniową nie powinni specjalnie zawierzać kalkulatorowi bmi. Dlaczego? Ponieważ jedyne co on rewiduje to waga- a chodzi o to ile mamy % tkanki tłuszczowej i mięśni.

Dieta
Gdy okaże się, że mamy dużą nadwagę, albo wręcz otyłość, powinno się podjąć odpowiednie kroki. Przede wszystkim dieta zdrowa! Nieprzetworzona żywność, dostarczanie organizmowi wszystkich potrzebnych substancji odżywczych, minerałów i witamin, a także odpowiednie nawodnienie. Wystarczy tych parę prostych kroków, by zredukować masę i czuć się zdrowszym codziennie. Nie traktujmy diety jak zła koniecznego, tylko jak ważną przemianę w naszym życiu- nie na trochę, tylko na zawsze. Spożywajmy to, co nam smakuje, nie zmuszajmy się do potraw, które w ogóle nam nie smakują- w ten sposób zdrowe odżywianie w błyskawicznym tempie przestanie nas interesować. Szukajmy zamienników naszych ulubionych dań, podejmujmy ryzyko i odnajdujmy nowe smaki- ci, którzy mówią, że zdrowe odżywianie jest nieciekawe i bez smaku, pewnie nigdy nie eksperymentowali w kuchni.
Czas skończyć z myśleniem, że zdrowe jedzenie i ćwiczenia to coś nieprzyjemnego. Okazuje się, że jest całkowicie odmiennie. Kiedy nasz organizm dostaje to, czego potrzebuje sprawniej funkcjonuje, co też natychmiast odczuwamy. Ponadto po ćwiczeniach w szybkim tempie poczujemy się szczęśliwi i zrelaksowani, jedyne czego musimy dokonać to po prostu przestać szukać wytłumaczeń i spróbować. Z całą pewnością nic na tym nie stracimy, a zyskać możemy doprawdy bardzo wiele.