Kluczem do naprawdę świetnego samopoczucia jest nie wyłącznie zmniejszenie ilości stresu w naszym życiu oraz regularna aktywność fizyczna, ale również odpowiednie odżywianie się. Tylko optymalnie przygotowywane posiłki, spożywane w niezmiennych odstępach czasu zagwarantują naszemu organizmowi wszystko, co potrzebne by utrzymać nas w dobrym zdrowiu przez długie lata.
Często osoby, które zadecydowały przejść na dietę ze względów zdrowotnych albo estetycznych (ochota zrzucenia kilku kilogramów), zbytnio rygorystycznie podchodzą do swoich nawyków żywieniowych. Będąc na diecie nie należy ekstremalnie ograniczać ilości spożywanego jedzenia (jest to nawet bardzo nieodpowiednie). W miejsce tego opłaci się stosować się do uniwersalnych wskazówek, które zreformują naszą dietę, aczkolwiek nie kosztem uczucia głodu.
Złotym środkiem do wygranej jest w szczególności regularne spożywanie posiłków. Przeważnie radzi się, by było to 5 średnich porcji na dobę, co 3-4 godziny. Najistotniejszym posiłkiem w trakcie całego dnia jest śniadanie, które powinno być spożyte najpóźniej w ciągu godziny po wstaniu z łóżka. Bezsprzecznie nie należy zaczynać dnia od samej kawy na pusty żołądek!
Dietetyczne śniadanie powinno obejmować produkty z rozmaitych grup (węglowodany, białko, tłuszcze, cukry) we właściwej relacji. W sezonie jesiennym i zimowym opłaca się zadbać o to, by pierwszy posiłek był ciepły. Bardziej niż na kaloryczność produktów zwracajmy uwagę na ich indeks glikemiczny – dobierajmy tylko te o niewielkiej wartości indeksu, dzięki czemu długo pozostaniemy najedzeni i nie będziemy skazani na napady wilczego głodu.